راهنمای خرید دستگاه فرز

اکتبر 29, 2020
راهنمای خرید دستگاه فرز

این دستگاه طیف وسیعی از کاربردها را پوشش می دهد و به طور کلی می توان گفت افرادی که در زمینه کاری خود به برش و سایش سطوح نیاز دارند، با این وسیله سر و کار دارند.  آن چه که در ساختار این ابزار به کار رفته است، یک صفحه دیسک ساینده می باشد که سطح زبر و سختی دارد. این ویژگی آن را به ابزاری مناسب برای سایش سطوح مختلف تبدیل کرده است.

انواع دستگاه فرز

از این دستگاه به منظور صیقلی کردن سطوحی که از مقاومت بالایی برخوردار هستند، استفاده می شود. در این فرآیند از یک نوار که سطحی سایشی دارد، استفاده شده و برای صیقل دادن و پولیش کردن استفاده می شود.

یکی از قدرتمندترین انواع دستگاه های فرزکاری، سنگ رومیزی می باشد. این ابزار بر روی یک میز با پایه ثابت قرار دارد و دارای یک موتور مرکزی و دو دیسک سایشی می باشد. از این وسیله به منظور ساخت و یا تعمیر ابزارهای مختلف، تیز کردن ابزارها، از بین بردن پوسیدگی و غیره استفاده می شود.

به احتمال زیاد نام دستگاه سی ان سی زیاد به گوش شما خورده است. این وسیله نمونه از رایج ترین انواع فرز سطحی می باشد که از یک دیسک ساینده، میز چرخان و یک گیره نگهدارنده ساخته شده است.

از این دستگاه به منظور صیقلی کردن سطوحی هم چون سنگ و کاشی استفاده می شود و برای جلوگیری از شکستن و آسیب دیدن سطوح آن ها از آب استفاده می کند. نمونه از این دستگاه نیز وجود دارد که بدون آب کار می کند که از جمله می توان به فرز سنگبری ساده و فرز آهنگری اشاره کرد. این ابزارها به منظور فرزکاری سنگ و آهن مورد استفاده قرار می گیرند.

همان طور که از نام این ابزار پیداست، ابعاد آن کوچک می باشد و استفاده از آن به منظور تراش دادن و صیقلی کردن اجسام گرد مانند لوله های فلزی صورت می گیرد. این وسیله نسبت به نمونه های بزرگ تر گشتاور پایین تری دارد و از این رو برای کارهای ظریف مناسب می باشد. فرزهای انگشتی که به منظور حکاکی مورد استفاده قرار می گیرند نمونه ای از پرکاربردترین انواع این دستگاه می باشد.

کاربرد دستگاه فرز

انواع دیسک برش دستگاه فرز

از این نمونه به منظور ساییدن زنگ استفاده می شود.

از این وسیله به منظور برش بتن، سنگ و کاشی استفاده می شود.

برای تمیز کردن سطوح فلزی و تیز کردن اشیا کاربرد دارد.

این وسیله برای تمیز کردن و از بین بردن زنگ زدگی از روی سطوح فلزی کاربرد دارد.

مینی فرز

مینی فرز از دیگر ابزارهایی است که شباهت زیادی به فرز دارد و به طور کلی می توان گفت عمده ترین تفاوت آن ها با هم در اندازه و قدرت آن ها می باشد. از مزیت های استفاده از این ابزار می توان به قابلیت کنترل آن با استفاده از یک دست اشاره کرد. از آن جایی که اندازه این دستگاه کوچک است، برای کارهای ظریف مناسب می باشد. حمل این دستگاه آسان بوده و در حین انجام کار، کاربر کم تر دچار خستگی می شود.

کاربرد مینی فرز

منبع تغذیه مینی فرز

منبع تغذیه مینی فرزها متفاوت می باشد و در سه مدل برقی، شارژی و بادی می باشد. نمونه برقی این دستگاه اگرچه کارایی بالایی دارد اما مصرف برق آن نیز بالا می باشد و صدای بلندی نیز دارد.

نمونه شارژی این دستگاه برای مکان هایی که دسترسی به منبع برق وجود ندارد، مناسب می باشد. از مزایای این دستگاه می توان به صدای کم آن اشاره کرد. این نمونه از قیمت بالایی برخوردار می باشند.

مینی فرز بادی از دیگر نمونه های این دستگاه می باشد که با استفاده از کمپرسور باد کار می کند. از ویژگی های این دستگاه می توان به صدای کم و استهلاک پایین آن اشاره کرد. از معایب این دستگاه می توان به نیاز به کمپرسور باد اشاره کرد.

ویژگی های مینی فرز

برای خرید یک مینی فرز خوب باید به ویژگی هایی توجه شود که در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت.

یک دستگاه خوب باید از موتور پرفشار برخوردار باشد. بنابراین باید به قدرت مورتور دستگاه توجه ویژه شود.

کیفیت قطعات دستگاه از دیگر نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. هرچه کیفیت قطعات بالاتر باشد نه تنها دستگاه طول عمر بیش تری خواهد داشت بلکه کارایی آن نیز بهتر خواهد بود.

اگر دستگاه مینی فرز به گیربکس مجهز باشد، کارایی دستگاه بالا رفته و طول عمر آن نیز افزایش می یابد.

یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه طراحی استاندارد دستگاه می باشد. چرا که در صورت عدم طراحی صحیح و استاندارد موجب خستگی کاربر می شود.

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در هنگام خرید دستگاه مینی فرز باید به آن توجه شود، طول سیم دستگاه و جنس آن می باشد. اهمیت این موضوع در مواقعی که محل کار با پریز فاصله زیادی دارد مشخص می شود. این موضوع در محیط های کارگاهی اهمیت زیادی دارد.

از آن جایی که مینی فرزها برای کارهای ظریف مورد استفاده قرار می گیرند، باید از وزن سبکی برخوردار باشد تا بتوان به راحتی از آن استفاده کرد.

از دیگر فاکتورهای مهمی که در هنگام انتخاب این ابزار باید به آن توجه داشته باشید، سرعت آزاد آن می باشد. هرچه سرعت آزاد دستگاه بالاتر باشد، کیفیت آن نیز بهتر می باشد.

وجود یا عدم وجود این دسته نیز یکی دیگر از عواملی است که باید به آن توجه داشته باشید. دسته کمکی به تسلط بیش تر کاربر کمک می کند و در دو نوع معمولی و ضد لرزش عرضه می شود.

برخی از مدل ها از استارت نرم برخوردار هستند. این بدان معناست که در هنگام شروع به کار به آن شوک وارد نمی شود و به آرامی شروع به کار می کند. این شاخصه بر قیمت دستگاه تاثیر می گذارد.

تفاوت فرز و مینی فرز

اگرچه این دو دستگاه کارایی مشابهی دارند اما در ساختار دارای وجه تمایزاتی با یکدیگر هستند که در ادامه به بیان آن ها می پردازیم.

یکی از بارزترین وجه تمایزات مینی فرز با نمونه معمولی وزن دستگاه می باشد. مینی فرزها از وزن سبک تری برخوردار می باشند و از این رو کار با آن ها بسیار آسان می باشد.

قطر صفحه دیسک مینی فرزها نسبت به نمونه های معمولی کم تر است و از این رو توان ساب زنی کم تری دارد. بنابراین اگر در نظر دارید سطوح وسیع را ساب زنی کنید بهتر است از نمونه های معمولی استفاده کنید.

دستگاه فرزاز توان و قدرت بیش تری برخوردار می باشد و برای کارهای سنگین بهتر است از آن ها استفاده نمایید.

مینی فرزها بیش تر به منظور کارهای کوچک و در کارگاه های کوچک استفاده می شود. این در حالی است که نمونه های معمولی در پروژه های بزرگ مانند ساختمان سازی استفاده می شود.